HALI BİLGİSİ

HALIDA HANGİ İPLİK KULLANILMALI

Hangi İplikten Yapılmış Halıyı Nerede Kullanmalıyız?

Kendinize uygun bir halı almadan önce sormanız gereken bir takım anahtar sorular vardır. Bunların başında halının hangi odada kullanılmak üzere alındığı gelmektedir.

Salon, koridor veya merdivenler gibi sıklıkla kullandığınız alanlar için, renk ve dokusunu uzun süre koruyabilecek, kaliteli bir halı seçmek çok önemlidir. Yün ve akrilik ipliklerle üretilen halılar, bu gibi alanlar için ideal halılardır.

Genç odalarında, oturma odalarında, mutfakta yine çok sık kullandığımız yani trafiği yüksek yerlerdir. Buralarda da yünlü ya da akrilik iplikten yapılmış halıları kullanmak daha uygundur.

Bebek odalarında ve alerjisi olan kişilerin odalarında ise leke tutmayan ve havları uçuşmayan polipropilen ya da polyamid halılar tercih edilmelidir.

Parlak malzemelerle üretilmiş halılarda zaman içerisinde renklerde dalgalanma oluşabilir. Bu nedenle sık kullanıma maruz kalacakları alanlarda parlak halıları tercih etmeyiniz.

Nem ve küfe karşı dayanıklı yapılarıyla rutubetli odalar ya da dış mekân kullanımları için akrilik polipropilen, polyester ve bambu iplikle üretilen halılar daha uygundur.

Dekorasyonunuzda tekerlekli koltukları tercih ediyorsanız, kısa havlı bir halı tercih etmeniz kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Kısa havlı halılar koltuk değneği ya da baston kullananlar için de daha rahat bir ortam yaratır.