HALI BİLGİSİ

HALIDA İPLİK CİNSİ

Halıda İplik Cinsi Ne Kadar Önemlidir?

İplik halının özüdür, her iplik türü halıya farklı bir yapı ve renk zenginliği katar. Her ipliğin kendine has özelliği vardır ve ipliklerin kendilerine has özelliklerini en iyi şekilde sergileyebilmeleri için doğru alana göre seçim yapmak gerekir.

Yün halılar, diğerlerine göre daha uzun ömürlüdür. Kullanım yoğunluğu çok olan mekânlarda bile uzun süre orijinal görünümlerini korurlar. Doğal malzemelerden dokunan bu halılar, keçeleşmeye ve kirlenmeye direnç gösterirler. Yün oranı yüksek iplik kullanılan halılarda, kullanım arttıkça parlaklık da artar. Yün iplikten dokunan halılar basınca karşı dirençlidir. Bu özellikleri sayesinde yün halılar mobilyaların ağırlıkları altında ezilmezler ve üzerlerinde ezik izi oluşmaz. Ayrıca yün iplikle dokunan halılar; yüksek nem oranı, protein içeriği ve sarmal kıvrımlı yapısıyla oda ısının dengelenmesine yardımcı olan minik hava delikleri oluşturur. Bu da hem doğal izolasyon hem de halı için daha yüksek ateş direnci demektir.

Halının dayanıklılığını arttıran bir diğer iplik türü de Poliamit ipliktir. Poliamit iplikle dokunan halılar da yün halılar gibi mobilyaların ağırlığına ve hareketine karşı dirençlidirler ve uzun süre orijinal görünümlerini muhafaza edebilirler. Rutubete karşı da dayanıklıdırlar. Yün ve poliamit ipliklerin birlikte kullanıldığı halılar ise hoş bir görünümün yanı sıra yünün konforu ve poliamitin dayanıklılığına sahip olur.

Keçelenmeye ve aşınmaya dirençli, rutubete karşı dayanıklı akrilik iplikler hacimli ve esnek yapılarıyla yüne en yakın görünüm ve hissi sağlarlar. Yün halılara göre daha düşük fiyatlıdırlar ve daha fazla renk seçenekleri vardır.

Polyester ve polipropilen iplikler diğerlerine kıyasla basınca karşı daha az dayanıklıdırlar. Bu iplikleri içeren halılarınızın üzerinde mobilya bulunduruyorsanız, belli aralıklarla yerlerini değiştirmelisiniz.